Beslenme İle Alakalı İpuçları

* Tuz olarak deniz, kaya ve Himalaya tuzunu kullanın, rafine tuzdan uzak durun.

* Bir öğünde tek bir çeşit meyve yiyin. Çünkü karışık meyve yemek vücudun meyvedeki glukoz ve fruktozun fazlasını depolamasına sebep olacaktır.

* Günlük toplam ekmek miktarını istediğiniz öğünde alabilir veya tüm öğünlere dağıtabilirsiniz.

* Listenizde yulaf ezmesi varsa ve bir öğünde bu yiyeceği tüketmeye karar verdiyseniz o öğünde ekmek yememelisiniz.

* Limon bir meyvedir. Listenizde varsa salatanıza, çorbanıza ekleyebilirsiniz. Posasını da yemeniz yararınıza olacaktır. Bir öğünlük meyve hakkınızı bu şekilde kullanmış olursunuz.

* Sıkı dönemde de, rahat dönemde de salatalarınızı ve yemeklerinizi balsamik sirkeyle veya elma sirkesiyle tatlandırabilirsiniz.

* Baharatları köfte harcı, köri gibi hazır karışımlardan uzak kalmak şartı ile kullanabilirsiniz. Özellikle tarçın yemek şeker hastalarına iyi gelecektir.

* Tofu gibi damak zevkinize uymayan gıdaları listeden çıkarabilirsiniz. Listenizde soya yoğurdu varsa, bunu, normal yoğurtla değiştirebilirsiniz.

* Web sitemizde yer alan yemek tariflerimizin de ışığında, damak zevkinize göre sebze çorbası, tavuklu veya etli fasulye, türlü gibi yemekler yapabilirsiniz. Yağda kızartmamak şartıyla tavada veya fırında pişmiş balık yiyebilir, peynirinizi çavdar ekmeğiyle tost yaparak da tüketebilirsiniz.

* Öğle ve akşam proteini 2 yumurtaya eşdeğer kabul edilir. Listenizdeki yumurta miktarını öğle veya akşam proteini ile değiştirebilirsiniz.

* Şekersiz çay ve kahveyi fazla da olsa içebilirsiniz. Ancak kahvenizde süttozu gibi ek maddeler kullanmamalı, çay olarak da beyaz, yeşil veya siyah çay içmelisiniz. Özellikle sıkı dönemde bitki çayı almamalısınız, çünkü bu çaylar açlık hissinizi tetikleyebilir.

* Verdiğiniz kilo miktarına bakarak doktorunuz sizi bir süre için rahat dönemden sıkı döneme geri döndürebilir.

* Sıkı dönemi tamamladıktan sonra haftada 1-2 öğün kaçamak yapabilirsiniz. Ancak bu kaçamaklarda vücudunuzun tepkisine kulak vermelisiniz. Böylelikle size dokunan gıdaları rahatlıkla ayırt edebilirsiniz.

* Hedef kilonuz, Metabolik Balansla varmanız gereken kilodur. Hedef kilonuzu doktorunuz sizin isteğinize göre de ayarlayabilir. Ancak en fazla metabolizmanızın gerektirdiği kiloya varabilirsiniz. Metabolik Balansla sınırsız şekilde zayıflayamazsınız, ideal kiloya ulaştığınızda metabolizmanız da durur ve bu kilonuzu korumak için uğraşır.

whatsapp