Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Vücudumuz,dağılım yaş ve cinsiyete göre değişmekle beraber,

  • yağ
  • su
  • kas
  • ve minerallerden ibarettir..

Bu da yediğimiz gıdalardan oluşturulmaktadır.. Bu maddelerin bir kısmı yapı taşı, bir kısmı enerji kaynağı olarak sağlıklı bir bünyenin olmazsa olmazlarıdır.. Ama, bunların dengeli alınması ve alınma prensipleri sağlıklı bir metabolizma için şarttır.
   
Günlük gıda dağılımı ve enerji ihtiyacının karşılanmasında kombinasyon; % 40-45 i Karbonhidartlardan,% 30-35 i yağlardan, %20-30 u proteinlerden sağlanacak şekilde düzenlenmesi en uygunudur.
Her öğünde, protein, Karbonhidrat, yağ ve lifli gıdalar günlük ihtiyaca göre yer almalı.
Tatsız-tuzsuz, yağsız, light yiyeceklerle, veya iştah kesici yapay yiyceklerle, mideyi doldurup zayıflatan,
sürdürülmesi zor bir beslenme programı değil, ideal ölçülerde, vücudun ihtiyacı olan gıdaların, en doğal halleriyle, en lezzetli şekilde hazırlanıp, tüketilmesine imkan veren, ömür boyu zevkle sürdürülebilir bir sağlıklı beslenme şekli olmalıdır.Metabolizma endokrin Derneği,Obezite Klavuzunda ;
“kabul edilebilir bir diyet programında:

  • Enerji alımı enerji harcanmasından az olmalı,
  • Diyet iceriğinde proteinler, vitamin ve mineraller, esansiyel yağ asitlerinden yeterince bulunmalı,
  • Diyet doyma etkisi sağlamalı,
  • Diyet gunluk kullanıma uygun olmalı ve major komplikasyon yaratmadan uzun sure uygulanabilmeli,
  • Diyet kişilerin damak tadı ve alışkanlıklarına uygun olmalı ,
  • Ve yeterli lif ve protein icermelidir.”

denmekte, biz de bu tavsiyeler ışığında büyük bir zatın "helal dairesi geniştir, keyfe kafi gelir, harama girmeye lüzum yoktur" demesi gibi, sağlıklı beslenme deyince, illa da zevksiz yiyeceklerden ibaret değildir.. Bizim sistemimiz damak zevkinize, hayatın keyifle yaşanmasına kafidir.. Sağlıksız ve zararlı yiyecekleri yemeye lüzum yoktur diyoruz..
    
Bir diyet; balık yemekse, bizim yaptığımız balık tutmayı, lezzetli bir şekilde pişirip, sağlıklı bir şekilde yemeyi öğrenmektir.
       
Bir diyet; özel veya toplu taşıma aracına binip bir yerden, bir hedefe ulaşma şekli ise, bizim yaptığımız kişiye özel aracı, her türlü hava ve yol şartlarında, trafik kurallarına göre emniyetle kullanarak hedefe varmayı öğrenmektir. Metabolizmanın düzgün çalışmasının sağlanmasıdır.
       
Ve sorun sade kilo verme değil,verilen kiloların ve dahası düzelen metabolizmanın tekrar bozulmamasıdır. Ki bunun için de, hayatımızı yeniden sağlıklı bir şekilde düzenlemek gerekmektedir..
    
Benim de yapmaya çalıştığım,yanlış alışkanlıkları terkettirip, sağlıklı hayat alışkanlıkları edindirmektir.

whatsapp