Metabolik Balans'ın Tıbbi Temelleri

Metabolic Balance’ın uygulanabilirliği ve başarısı muhakkak kişiye özel olmasındadır. Bu özel beslenme şeklinin her kuralı tıbbi, fizyolojik bilimsel gerçeklere dayanmaktadır.

KLASİK DİYETLERDEN EN BÜYÜK FARK: SADECE 3 ÖĞÜN YE, EN AZ 5 SAAT BİR ŞEY YEME!

Alışageldiğimiz diyetlerdeki 3 ana öğün ve ilaveten ara öğünlerin aksine, Metabolic Balance’ta sadece 3 ana öğün vardır, ara öğün yoktur. Hatta  arada bir şey yemek yasaktır! Çünkü 3 öğün yemek, en sağlıklı ve uygulaması kolay ve sürdürülebilir bir beslenme düzenidir. Orta yoğunlukta bir çalışma düzeninde bile her 2 saatte bir şeyler yemek mümkün olmaz, ama en yoğun çalışılan mesleklerde bile 3 öğün yemek mümkündür. Dünyanın hemen her yerinde yemek yemeye ve istirahate ayrılmış bir öğle arası vardır. Bu ne sağlamaktadır? Lise biyoloji derslerinden bile hatırlayabileceğimiz bir temel bilgi: yağlar ve proteinler için sindirim süresi ortalama 4-5 saattir. Midemiz de, ancak bu kadar sürede, aldığımız gıdaların midedeki sindirim devresini tamamlayıp bir sonraki öğüne hazır hale gelir. Bu aralarda alınan her lokma bu düzeni bozar. Midemizdeki yiyeceklerin sonradan gelenleri beklemesine sebep olur.

Diğer taraftan ara öğün uygulaması vücudumuzun sahip olduğu birtakım fizyolojik (oral-kolik, gastro-kolik ) refleksler sebebiyle sindirim kanalının alt kısımlarında da bağırsak muhtevası, sindirim devrelerini tamamlayamadan gastrointestinal pasajı hızlandırıp alınan gıdaların emilimi yeterince gerçekleşmeden sindirim kanalını erken terk etmesine sebep olur. Bu yüzden sık sık, az az yemek sağlıklı beslenme değil, çok yiyip beslenmeme şeklidir! Bunu, bitkileri sularken dibinde havuzcuklar açıp ihtiyacı kadar suyu taşırmadan vererek bitkinin dibi kuruyana kadar ara vermek yerine, bitki köklerinin su alma kapasitesini dikkate almadan sık sık sulama yoluyla diplerinden hızla su akıtarak sağlıksız sulama(ma)ya benzetebiliriz.

METABOLIC BALANCE İNSÜLİN DİRENCİNİ KIRIYOR

Beslenmede dikkat edilmesi gereken bir başka önemli nokta daha vardır: 3 öğünden az yiyince metabolizma hızı yavaşlar, denge sağlanamaz. Kan şekeri ve insülin seviyesinin dengelenmesi de zorlaşır.

3 ana öğün arasında önemli olan husus kan şekerinin fazla düşmemesidir. Klasik diyetler ara öğün uygulamasıyla bunu sağlamaya çalışırlar. Ancak alınan her besin maddesi kan şekerinin düşmesine engel olurken yukarıda saydığımız sakıncaların yanı sıra, bir taraftan da az veya çok miktarda insülinin salgılanmasına sebep olurlar. Bu durum ise şekerin tekrar düşmesini hızlandırarak yağlanmayı tetikler. Süreç böyle bir kısırdöngü halinde devam edegelir.

Metabolic Balance beslenme planında ise; gıdalar glisemik yüküne, hastanın kişisel kan değerleri ve özelliklerine göre seçilir. Kişiye özel bu plan doktor tarafından hastaya iletilen pişirme ve yeme şekliyle birlikte uygulandığında kan şekerinin düşmesine, acıkmaya engel olur ve sözünü ettiğimiz kısırdöngüyle beraber insülin direncinin kırılmasını sağlar. Üstelik yağlanmayı da engellediği için insülin direncinin oluşmasını “temelinden” engeller.

Bugüne dek bizzat Metabolic Balance danışmanlığını yaptığım, yaşları 9 ila 77 arasında değişen, aralarında DM (şeker hastası), bypass geçirmiş kalp hastası, hipertansiyon hastası olan, zayıftan morbit obeze kadar geniş bir yelpazeye dağılan hastalarımın hiçbirinde dayanılmayacak bir açlık ve şeker düşüklüğü yaşanmaması bunun en açık delilidir.

PARMAK İZİ KADAR ÖZEL

Proteinlerin biyoyararlılığı, kişisel özellikler ve hastanın laboratuar verilerinin değerlendirilmesiyle ayarlanan yiyecek seçimi, miktarı, kombinasyonu, pişirme ve yeme şekli Metabolic Balance kişisel beslenme planında anlatıldığı için burada ayrıntısına girilmemiştir. Söz konusu ayrıntılar Metabolic Balance beslenme planını parmak izi kadar özel ve ömür boyu geçerli kılar ve kişinin aç kalmadan ideal kilosuna kavuşmasını sağlar.

Metabolic Balance beslenme planında öğünler, kişinin ideal kilosuna göre günlük ihtiyaç duyduğu miktarda proteini, karbonhidratı, yağı ve lifli gıdaları doğal halleriyle sağlıklı bir oranda kapsayacak şekilde ayarlanır. Böylece vücut herhangi bir mahrumiyet yaşamadan hızlı ve sağlıklı bir şekilde fazlalıklarından kurtulur.

ÖNEMLİ HATIRLATMA

Sistemi adeta test etmek veya kişiye özel bu program için ödeme yapmadan sonuç almak düşüncesiyle başkasına ait programları taklit ederek uygulamaya çalışanlar uygulama zorluklarıyla karşılaşmakta, çabalar başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Bu durum Metabolic Balance beslenme planının ne kadar hassas şekilde hazırlandığının ve kişiye özel olduğunun da bir göstergesidir.

Başkasına ait bir Metabolic Balance beslenme planını taklide çalışanların karşılaşacakları olumsuz durumlarda sorumluluğun tamamen kendilerine ait olduğunu hatırlatmak isteriz

whatsapp